Med mjuka ögon betraktar hon omgivningen. Mellan vindar, svarvade former och en kraftfull ridå tar hon sig fram. Hennes hår är uppsatt. Hon sveper med handen över den flätade sitsen. Naturen omsluter henne med en sparsamt färgad himmel. En naturlig transparens.

Överallt syns former som tar för sig. Det skulpturala träder fram. Allt är handens verk. Skapade för livets sätt att levas. Brunt läder, trä och sand. Klippväggarna — dämpade i beige, grå och benvit. Detta är hennes rymd.

Dagbädd, 35 000 kr

Rullbord, 12 500 kr

Pall, 5 500 kr

Här finns rum för hantverk och konst. Här finns rum för att skapa och leva.
SSM, Smålands Skinnmanufaktur

Drömmar

Luften är fylld med förväntan. Ingenting blockerar scenen. Marken känns slät under hennes fötter. Hon bär på en hemlighet. Lägger sig ner och sträcker ut kroppen. Hon tar sig tid. Bromsar ner, stannar upp och andas ut. Hennes drömmar förverkligas och en känsla av tillhörighet infinner sig. Hon är hemma.

Knopplist, 1 200 kr

Hylla 30, 1 200 kr

Våra produkter får liv när de blir en del av ett sammanhang, när de får plats i någons liv.
Hillevi Magnell, Formgivare

Dagbädd, 35 000 kr

Rullbord, 12 500 kr

Teamet

Produktion: Honst / www.honst.se / @honst.se
DoP: Hannes Hollender / @hanneslife
Klipp: Oliver Kallin / @okallin
Musik: William Kallin / @wkallin
Foto: Judith Kirkhoff / @judithkirkhoff
Retouch: Ellinor Hellberg / @ellinor.hellberg

Art Director: Hillevi Magnell / @hillevimagnell
Styling: Johanna Pilfalk / @johannapilfalk
Copy: Hillevi Magnell / @hillevimagnell